Chat Yapmak Bir Sanattır

Chat Yapmak Bir Sanattır

KaRa     11-03-20     Chat Odaları     Chat Yapmak Bir Sanattır     95 Defa Okundu

Sohbet Ederek Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Chat yapmak aynı araba sürmeye benzer. Hepimiz böbürlenerek diğer insanlardan daha iyi olduğumuzu düşünürüz veya düşünmek isteriz. Ancak çoğumuz yaygın hataların kurbanı oluyoruz. Fakat burada sizlere iyi bir haberim var, sohbet konusunda kendimizi iyileştirebiliriz. İyi bir chat kullanıcısı olmak sihirli bir olay değildir. Zamanla insan kendisini geliştirebilir, becerilerini yükseltebilir.

Chat Esnasında Yapılan Yanlışlıklar ve Hatalar Yapmak

İşte en korkunç hatalar ve iyileştirme yolları.

Hata 1: Chat Yapmak İsterken Başkalarını Dinlemiyoruz.

Bir çoğumuz sohbet odalarında konuşmadan ziyade iyi bir dinleyici olmanın önemini duyduk. Fakat her ne hikmetse klavye başına geçen bizler sürdirekt yazmaya başlıyoruz. Yahu kardeşim bir dur, nefes al nereye gidiyorsun. Ortada fren var, ara sıra durakla. Chat esnasında sohbete nasıl katkıda bulunacağınızı ve yazılanlara nasıl cevap vereceğinizi bilmeniz gerekir. Yani sohbet odasında yazılanlara göre sorular sormalısınız. Gerçekten insanların yazdıklarını dikkate alın ve ona değer verdiğinizi gösteren yorumlar yapın. Kendinizi bir sınavda gibi hissederseniz, sohbetin şekli daha iyi yerlere gidebilir.

Hata 2: Sohbet Esnasında Dikkat dağıtan çok fazla soru sorma

Tamam masumane sorulardan bir şey olmaz, fakat bazı arkadaşlar bu konuyu öyle bir abartıyor ki sormayın gitsin. Karşıdaki kişi kardeşim sohbet odasına mı geldik yoksa Çağlayan Adliyesinde sorguda mıyız diye kendi kendine hayıflanıyor. Karşıdaki kişinin kendisini ifade etmesine izin verin. Konu ile alakalı mütevazi sorular sormanızda elbette sakınca yok.

Hata No. 3: Asabiyet Belirtisi ve Sohbetin Kesintiye Uğraması

Aslında Sohbetseker.Net odalarında yazdığınız yazılar az da olsa sizin ruh halinizi odaya yansıtır. Sinirli veya neşeli olup olmadığınız diğer kullanıcılar tarafından farkedilebilir. Hele ki benim gibi yıllarını chat odasında geçirmiş kişilerden kendinizi saklayamazsınız. O yüzden anlatmaya çalıştığınız konularda net olun, kıvrılıp bükülmeye, eveleyip gevelemeye hiç gerek yok. Hangi konuda chat yapmak istediğinizi önceden belirleyin ve hazırlıklı olun.

Hata No. 4: Ağzınız, Beyniniz ve Parmaklarınızdan Kötü Sözler Çıkmasın

Sohbet odalarında bazı tipler vardır, bunların fikri ve amacı şudur. Ben yazayım, ben yapayım, ben söyleyim. Güzel kardeşim benlikten sıyrıl, biraz da sohbet odasındaki insanlara yazmaları için fırsat tanı. Chat sitesini sırf senin için açmadık. Diğer kullanıcıların da hukukuna saygı göstermen gerektiğini biraz idrak et. Sözlerini sohbet odasına tükürmeden önce bir kere tadına bak. Acaba ben bunu yazarsam, insanarı kırıp dökermiyim diye analiz et.

Hata No.5: Tartışma Başlatmak

Sohbet odalarında en fazla karşılaşılan durumlardan biri de tartışma başlatmaktır. Sağ tarafta nickini park etmiş bir tayfa vardır, bunların düşüncesi birileri bir şeyler yazsın da timsah gibi üzerine atlayayım ve ortalığı karıştırayım. Güzel kardeşim burası diyalogdan ziyade bir monolog ortamıdır. Herkesin kendi görüşü olduğu gerçeğini kabul etmek lazım. Başkalarını sizinle aynı fikirde olması için zorlayamazsın. İnsanların bakış açılarına saygı göstermeli ve mütevazi olmalısın.

Hata No.6: Güven Eksikliği

Güven eksikliği konusu genellikle chat sohbet odalarında haksızlık olarak ortaya çıkabilir. İfade ettiğiniz şey konusunda kendinize yeteri kadar güven duyduğunuzdan emin olun.

Hata No. 7: Sohbet Odasında Hükmetme, Chat Yapmak Sanattır

Sohbet odalarında bir kişi çıkıp, yapılan muhabbete hükmetmek isterse herkes o kişiden nefret edebilir. Sohbetseker.net odalarında etkili biri olmak ve arkadaş edinmek istiyorsanız, başkalarına ve söylediklerine saygı duymanız zorunluluktur. Sürekli yazıp konuyu baltalamaktan vazgeçin. Sohbet esnasında yapabileceğiniz en kötü şey, başkalarının görüşlerini belirtmesine izin vermemektir. Onların bakış açısına saygı gösterirseniz, bu sizin ne kadar kibar birisi olduğunuzu gösterir.

Hata No. 8: Her Şeyi Ben Bilirim Havasından Vazgeçin

Chat odalarımızda sürekli bilgili, her konuda uzman olduğunuzu temcit pilavı gibi dillendirirseniz. Diğer kullanıcılarımız katkıda bulunacak hiç bir şeyleri olmadığını hissedecektir. Maalesef klavye arkasında görünmez olmanın dayanılmaz hafifliği ile hareket eden bazı tipler vardır. Bunlar çok bilgili ve uzmandır, dünyadaki tüm kitapları yalayıp yutmuşlardır, onlar her şeyi bilirler. Ne yazarsanız yazın sizi tersleyebilirler.

Evet sevgili okurlarımız chat odalarında yapılan yaygın hata ve davranış konularında yazarınız KaRa olarak bir analiz yapmaya çalıştık. Eğer sizde de yukarıda belirtilen kötü huylar varsa bunları lütfen terkedin. Bir başka makalede görüşmek üzere hoşçakalın.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (3 Yorum)

    Kaliteli sohbetin tek adresi sizide bekleriz :))

    Sizde şeker tadinda sohbet etmek istersiniz en doğru adres ee haydi bekleme yapmadan gelin 🙂

    Sohbet etmek bir sanattır ve o sanatı maalesef ki hiç kimse gerçekten düzgün ve kurallarıyla uygulamıyor ((; ama bizler sunucumuzda ki her bireyin düşünce ve görüşlerine saygı duymakla beraber kimseyi düşünceleri yüzünden yada yazdıkları yüzünden yargılamiyoruz bizim icin ettiği herkesin bir değeri vardır ve bunuda genellikle kişiler kendileri belirler. Bize nasıl geldiginizdir önemli olan eğer adab ve edeb kurallarına uygun davranışlar sergiler ve onlara uygun davranırsanız inanın ki ortamımizda mutlaka kendinize yer edinebilirsiniz ((;

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?Ücretsiz Sohbet

© Copyright 2020 - Sohbet Seker By Seo İletişim